Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
681
BLOG

Miałki wywiad Komorowskiego taki jak i jego prezydentura

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Polityka Obserwuj notkę 23

1. Prezydent Komorowski tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, udzielił obszernego wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita pod zastanawiającym tytułem „Reformatorów w Polsce już nie ma”.

W sytuacji kiedy od ponad 6 lat rządzi w Polsce niepodzielnie Platforma, której jeszcze 3 lata temu prezydent Komorowski był członkiem, tego rodzaju stwierdzenie, uderza bardzo mocno także w jego wizerunek.

Szczególnie zwracają uwagę odpowiedzi prezydenta Komorowskiego na 3 kwestie, o które pytają dziennikarze w tym wywiadzie: reakcja na zmiany w OFE przeforsowane przez sejmową większość Platforma -PSL, ocena korupcji w rządzie Donalda Tuska i ocena sytuacji na Ukrainie i roli polskiej polityki zagranicznej w tej kwestii.

2. W tej pierwszej sprawie, a więc zmianach w OFE, prezydent Komorowski mówi wręcz wprost o zakwestionowaniu przez rząd Tuska reformy emerytalnej, wprowadzonej przez Buzka i Balcerowicza w 1998 roku i że główną przyczyną tego posunięcia jest bardzo trudna sytuacja budżetu.

Przy czym już na stwierdzenie dziennikarzy , że rząd Tuska sięga po środki zgromadzone w OFE, aby załatać dziurę budżetową mówi o tym, że finanse państwa są sprawą nas wszystkich.

Dalej na stwierdzenie dziennikarzy, że rząd nazywa te zmiany w OFE - systemowymi i w ten sposób wprowadza opinię publiczną w błąd, Komorowski reaguje już nerwowo i odsyła dziennikarzy do rządu z tą kwestią.

Najdziwniejsza jest jednak konkluzja tego stanu rzeczy, Prezydent ubolewa, że w Polsce kurczy się „partia reform” przy czym nie odnosi tego do rządzących Platformy i PSL-u ale do reformatorów we wszystkich partiach politycznych, tak jak to oni mieli jakiś wpływ na posunięcia rządu Tuska w sprawie OFE.

3. W sprawach korupcji w rządzie Tuska, jest już tylko odwracanie przysłowiowego kota ogonem.

W sprawie afery informatycznej, zdaniem prezydenta państwo reaguje właściwie, choć pierwsze zatrzymania miały miejsce w 2010 roku, później było blisko 3 lata przerwy, skorumpowane firmy informatyczne dalej wygrywały przetargi i dopiero w ostatnich miesiącach mamy kolejne zatrzymania.

O kupowaniu głosów przez ludzi Platformy w zamian za miejsca pracy w KGHM i umorzeniu śledztwa przez prokuraturę w tej sprawie, mówi że zdarzało się to wcześniej w innych partiach.

Wreszcie o „zegarkach ministra Nowaka” prezydent mówi, że zadziałał w tym przypadku mechanizm odpowiedzialności politycznej i trwa postępowanie prokuratorskie, a on przestrzega przy okazji wszystkich polityków aby niczego nie ukrywali, bo wtedy właśnie wybuchają afery. 

4. Wreszcie w sprawie Ukrainy twierdzi, że w zasadzie nic się nie stało, Rosja udzieliła Ukrainie pożyczki w zamian za nie podpisywanie umowy stowarzyszeniowej z UE, a zdaniem prezydenta ten kraj będzie dalej lawirował między Wschodem i Zachodem.

Unia pozostawia dla Ukrainy drzwi otwarte, a władze tego kraju zdaniem prezydenta nie wyrzekają się dążenia do integracji europejskiej, tylko odsuwają ją w czasie.

Polskie władze w tej sprawie nie popełniły żądnych błędów, ba przekonały Unię, że Ukraina to nie tylko sprawa naszego kraju ale sprawa ogólnounijna.

5. Stosunek Komorowskiego do tych trzech spraw, pokazuje jak partyjna jest jego prezydentura i niestety jak miałkie są jego przemyślenia o polskiej i europejskiej polityce.

To wszystko potwierdza także miałkość całej prezydentury Komorowskiego i tylko wsparcie głównych mediów powoduje, że kolejne badania opinii publicznej, są tak korzystne dla obecnego prezydenta.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka