Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
877
BLOG

Unia ma ciągle wątpliwości do naszej umowy gazowej z Rosją

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Polityka Obserwuj notkę 19

1. Pod koniec października Wicepremier Waldemar Pawlak i Wicepremier rosyjskiego rządu Igor Sieczin podpisali międzyrządową umowę dotycząca dodatkowych dostaw gazu do naszego kraju. Umowie tej towarzyszyaneks do kontaktu jamalskiego podpisany przez szefa PGNiG i wiceprezesa Gazpromu.

W podpisaniu nie wziął udziału unijny komisarz ds. energii Gunther Oethinger ponieważ do Komisji Europejskiej nie dostarczono umowy operatorskiej dotyczącej gazociągu jamalskiego mimo, że jak wręcz na wyścigi zapewniająprzedstawiciele polskiego rządu jest ona zgodna z prawem Unii Europejskiej.

Komisja Europejska ma ciągle poważne wątpliwości do zakresu kompetencji nowego operatora czyli spółki Gaz-System, obawiając się że będzie ona zaledwie operatorem technicznym, a nie rzeczywistym zarządzającym polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

Dopiero dzisiaj do Brukseli udaje się wiceminister Skarbu Państwa, razem z szefami PGNiG i Gaz-Systemu i ma wyjaśniać wszystkie wątpliwości KE do sposobu zarządzania gazociągiem jamalskim, a być może także przedstawić Komisji porozumienie gazowe, a zwłaszcza umowę operatorską na zrządzanie gazociągiem przez spółkę Gaz-System. Jednocześnie w Polsce pojawi wspomniany wyżej komisarz d/s. energii i on także będzie zapewne chciał wglądu w podpisane porozumienia.

2. Jednocześnie w rosyjskich mediach pojawiły się wypowiedzi Premiera Putina, że umowa na tranzyt gazu przez Polskę jest zawarta aż do roku 2045 a nie jak informowano zaraz po jej podpisaniu, że tylko do roku 2019. Polska strona je zdementowała, stwierdzając tylko, że jesteśmy taką dodatkową umowę podpisać i negocjacje w tej sprawie rozpoczną się nie długo.

Tak naprawdę te pojawiające się różne daty dotyczące przesyłu gazu przez Polskę nie mają specjalnego znaczenia bo Rosja może je przerwać w dowolnym momencie po oddaniu do użytku Gazociągu Północnego, którym będzie możliwe dostarczanie gazu do Niemiec.

A przyczyną tego przerwania dostaw może być awaria, której nie będzie można usunąć przez parę lat tak jak to się stało z przerwaniem dostaw ropy naftowej do Orlenowskich Możejek.

3. Najistotniejsze dla Rosjan jest to, że uzyskali pełnię władzy w EuRoPol Gazie spółce zajmującej się do tej pory przesyłem gazy gazociągiem jamalskim. Najpierw Władimir Putin zażądał na konferencji prasowej w Polsce w obecności Premiera Tuska, usunięcia z tej spółki mniejszościowego polskiego wspólnika (spółki Gaz Trading która miała 4% udziały w EuRoPol Gazie), a później było już z górki.

Większość w zarządzie, przewodniczącego rady nadzorczej ma już Rosja i mimo że spółka działa na postawie polskiego kodeksu handlowego, strategiczne decyzje dotyczące jej funkcjonowania będą teraz podejmowane w Moskwie.

Zgodziliśmy się też na to,żeby spółka tak naprawdę skazana została na wegetację finansową dając sobie narzucić bardzo niskie ceny jakie teraz Gazprom będzie płacił za przesył gazu do Niemiec. Znowu w prasie zagranicznej można przeczytać, że ceny za przesył gazu są niższe nawet od tych jakie Gazprom płaci Ukrainie, a nawet Białorusi. W konsekwencji zysk EuRoPol Gazu ma nie przekraczać 20 mln zł rocznie.

Dodatkowo zrezygnowaliśmy także z zasądzonych już na rzecz EuRoPol Gazu zaległych płatności za przesyłany wcześniej gaz i te umorzone należności idą w dziesiątki milionów amerykańskich dolarów.

4. Te wszystkie wątpliwości dotyczące tego kontraktu zgłaszane przez opozycję są jednak albo bagatelizowane przez rząd Tuska albo wręcz przemilczane. Rządzący już dawno bowiem uznali, że przed opozycją nie trzebasię tłumaczyć.

Trudno jednak wytłumaczyć polskiej opinii publicznej dlaczego tak doskonałego kontraktu, który nieustannie chwalą polskie media, ciągle czepia się Komisja Europejska. Mimo zapewnień polskich władz, że kontrakt jest zgodny z prawem europejskim, KE cały czas ma wątpliwości. My ich nie rozwiewamy podkreślając poufność porozumienia gazowego z Rosją i umów mu towarzyszących.

 

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka